Zavřít

Naše Verča se zúčastnila mushingu aneb psího spřežení v Jeseníkách

Datum: 24. 02. 2021

Verča je slečna, která disponuje poruchou autistického spektra, navštěvuje volnočasové aktivity Jonášova spolku, z.s. již  pátým rokem a je důležitou součástí naší party.

Miluje zvířátka, doma se stará o svou želvu a psa čivavu Deniska. Co můžeme o Verunce napsat, má perfektní znalosti o psech, plemenech a hlavně je to její srdeční záležitost.

S naší pomocí a garancí jsme zajistili financování vánočního dárečku pro Verču. Přála si jízdu s pejsky. tzv. mushing  v Jeseníkách.

Nabízíme fotky z archívu rodičů Hanky a Michala Šantových.

 

Co to vlastně je ten mushing…/ sdíleno z odkazu https://www.huskyzazitky.cz/

Dnes si již hodně lidí vybaví pod slovem mushing spřežení tažných psů, které se žene po trati. Naprostá většina pak dodá, že ti psi jsou chlupaté hasky či malamuti.

Takže dejme si trochu základní lekce před jízdou, z čeho se to vlastně skládá to psí spřežení…….

Tedy máme zde psy. V zásadě lze zapřáhnout jakékoli trochu sportovně nadané plemeno – a pokud máte jednoho sportovního psa, klidně to s ním vyzkoušejte – ale nejvíce uvidíme v zápřahu psy tažné. Tažný pes je samozřejmě ten krásný sibiřský husky, malamut, samojed, grónský pes…, ale taky jsou to kříženci jako alaskán, eurohusky a pak také evropský saňový pes. Tito psi pak určitou měrou vypadají jako ohaři – aby ne, ohaří krev jim totiž koluje v žilách stejně, jako krev severských psů, chrtů a dalších. Nejsou sice tak tepelně odolní, jako jejich čistokrevní severští kolegové, ale vynikají obrovskou chutí pracovat a klasický seveřan si s nimi v rychlosti moc nezadá.

Pak je zde musher. Jezdec, který spřežení řídí ze saní, káry, či jiného vozidla pomocí hlasu. V dobách Zlaté horečky byl často používán bič, to je však naštěstí již pouze prach minulosti. Dnešní musher své spřežení hlasem navádí na správnou trať, a pouze hlasem spřežení povzbuzuje k vyššímu tempu.

Pokud psi mají reagovat na hlasové povely, musí se je nejdříve naučit. Mushera většinou poslouchají první dva psi, kterým říkáme leadři. Leadři vedou spřežení správným směrem. Stejně jako psi služební umí perfektně sedni, lehni, ke mě, aport – leadři spřežení musejí zvládat povely jako: vpřed, levá (haw), pravá (gee), stůj, zpět (otočení spřežení o 180°) atd. Dobrý leader, který své spřežení dovede bezpečně domů je velmi ceněným členem týmu.

Tím jsme se dostali k uspořádání spřežení. Už víme, že vepředu jsou leadři. Podíváme-li se úplně dozadu, najdeme tam psy zvané „zadáci“. Zadáci táhnou největší tíhu. Jsou to většinou psi většího vzrůstu schopni velmi tvrdé práce. Uprostřed spřežení jsou obecně psi týmoví. Ti, kteří běží hned za leadery se většinou učí povely pro budoucí pozici leadera.

Spřežení máme kompletní, můžeme vyrazit. V zimě jedeme na saních nebo běžkách, na jaře a na podzim se jezdí na káře, koloběžce nebo na kole. Nasadíme psům postroje, připřáhneme je za tažné šňůry, a jedem…